drzewa liściaste

 

DĄB (quercus)

Jest wiele gatunków dębów, najczęściej spotykane to: dąb szypułkowy, bezszypułkowy i czerwony. Drzewo bardzo okazałe, zrzucające liście na zimę (z wyjątkiem dębu ostrolistnego), może osiągnąć nawet 45 m wysokości. Posiada grube konary i rozłożystą koronę.

Kora jest szara i prawie gładka, z wiekiem drzewa staje się ciemniejsza i podłużnie spękana. Dąb szypułkowy, najbardziej popularny może żyć ponad 1000 lat.
chêne

Liście dębowe są owalnie wydłużone, mają od 4 do 12 cm długości, kontur z wrębami, które różnią się wycięciem zależnie od gatunku. Liście zawsze osadzone są na krótkim ogonku. Owoce to żołędzie, umieszczone w płaskich miseczkach na szypułkach lub bezpośrednio na gałęzi. Jesienią, liście niektórych dębów przybierają kolor żółty lub czerwony. 

feuilles  

KLON (acer)

Klonowate są bardzo liczne, wszystkie zrzucają liście na zimę. Drzewa te osiągają przeciętnie wysokość od 20 do 30 m, niektóre są bardziej okazałe. Pień mają wysmukły, koronę regularną i kopulastą, konary wzniesione są ukośnie. Kora jest ciemnoszara i podłużnie spękana.
chêne

Liście klonowatych o długości od 5 do 15 cm, są 3 lub 5-cio klapkowe o małych wcięciach lub bardzo głęboko powycinane zależnie od gatunku, osadzone na długich ogonkach. Jesienią przyjmują barwę żółtą lub czerwoną.

Owoce to skrzydlaki, zwieszające się w kiściach, sierpowato zakrzywione lub proste, zawsze parzyste.

BUK (fagus)

Drzewo bardzo okazałe, osiągające 30 m wysokości, na zimę traci listowie. Koronę ma kopulastą, na smukłym pniu, który wysoko dzieli się na liczne mocne, wznoszące się konary. Kora buka jest jasnoszara i bardzo gładka.

hêtre

Liście mają długość od 5 do 10 cm, są owalne, elipsowate, plisowane, błyszczące i na brzegach lekko ząbkowane. Mają kolor ciemnozielony od góry, spodem są jaśniejsze, jesienią stają się żółte i brązowe. Kwiaty męskie zwieszają się w pęczku na długim ogonku, kwiaty żeńskie mają owłosione, czteroczęściowe osłonki. Owoce, orzeszki bukowe (bukwie) o długości 2 cm, dojrzewają po dwa w twardej okrywie. Bukwie stanowią przysmak dla wielu zwierząt.

écorce feuilles    

JESION (fraxinus)

Drzewo bardzo wysmukłe, osiągające 40 m wysokości, o krótkim pniu, z którego pną się do góry proste konary tworzące zaokrągloną koronę. Jesion mannowy (fraximus ornus) osiąga zaledwie 10 – 25 m i często posiada kilka pni. Kora u jesiona wyniosłego jest brązowoszara i z czasem podłużnie spękana, a u jesiona mannowego – ciemnoszara i zawsze gładka.

frêne

Liście, opadające jesienią, mają długość, u jesiona wyniosłego około 25 cm i po 4 do 6 par owalnych, podłużnych listków oraz listek szczytowy a liście jesiona mannowego są mniejsze i któtsze; 15 – 20 cm długości i od 7 do 9 listków.

Owoce to kilkucentymetrowe, brązowe skrzydlaki zwisające w wiechach.
frêne

PLATAN (platanus)

KASZTANOWIEC (aesculus hippocastanum)

Drzewo liściaste, okazałe i rozłożyste, osiąga wysokość do 25 m. Liczne masywne konary tworzą gęstą koronę. Kora w kolorze szarym, początkowo gładka, na starszych pniach posiada liczne, grube spękania. Kasztanowiec odznacza się największymi pączkami wśród wszystkich drzew liściastych, ich długość dochodzi do 3 cm.

Liście duże, do 25 cm długości, ciemnozielone osadzone są na długim ogonku i mają po 5 do 7 blaszek wydłużonych, klinowatych o postrzępionych brzegach. Jesienią przybierają żółtobrązową barwę.

Kwiaty białe (lub czerwone, u kasztanowca czerwonego) rosną na dużych, stożkowych kwiatostanach do 30 cm wysokości i mają żołte lub czerwone plamki w środku. Owoce to zielone, kolczaste kulki zawierające jeden lub dwa, trzy brązowe kasztany.

   

ORZECH WŁOSKI (juglans regia)

Okazałe drzewo o bardzo rozbudowanej, regularnej koronie, może osiągać wysokość do 30 m, na zimę zrzuca liście. Pień ma masywny, z niego dość nisko wyrastają grube, długie konary.

Kora jest szara lub brazowoszara i mocno spękana w duże grube płytki. Liście po 7 do 9 wyrastają na długiej łodydze parami i mają do 15 cm długości, listek środkowy jest dłuższy. Są skórzaste, zielone i matowe od góry i jaśniejsze od spodu. Kwiaty męskie tworzą grube zielone wisiory, długie do 10 cm. Owoce, okrągłe w zielonych okrywkach zawierają w środku orzech jadalny.

Drewno orzechowe jest używane do wyrobu mebli a z orzechów wytłacza się doskonały olej jadalny.

Orzech czarny (juglans nigra) jest amerykanską odmianą orzecha włoskiego, może osiagąć 50 m wysokości, posiada większe, dłuższe liście, ciemniejszą korę i różni się orzechami, które dojrzewając nie uwalniają swego wnętrza i nie są jadalne.

   
Drzewo okazałe, tracące na zimę liście, osiąga ponad 30 m wysokości. Masywny pień, z którego kora odpada dużymi płatami, rozdziela się na grube konary tworzące rozlożystą koronę.
platane

Liście platana mają długość 15 – 20 cm, są dość szerokie i dzielą się na 3 – 5 klapek z wcięciami. U platana wschodniego wcięcia są znacznie głębsze.

Owoce platanów mają formę kulek z orzeszkami w środku.

 

écorce
feuilles feuilles    
 

JAWOR (Acer pseudoplatanus)

Duże drzewo liściaste, tracące na zimę liście, może osiągać wysokość do 40 m. Jego korona jest bardzo rozgałęziona, regularna, prawie sferyczna. Boczne gałęzie wyrastają na prostym pniu na wyskości paru metrów od ziemi i wznoszą się ostro do góry. Kora ciemnobrązowa, spękana, łuszczy się małymi płytkami.

Liście duże, o długości do 25 cm, szerokie do 18 cm z długim ogonkiem są pięcioklapkowe (te 2 boczne są bardzo małe), ząbkowane na brzegach, od góry zielone od spodu białawe. Jesienią stają się żółte lub brązowe.

Kwiaty zwisają żółtozielonymi kiściami o długości 10 – 12 cm, wyrastającymi razem z liśćmi. Owoce, liczne skrzydlaki zwieszają się jesienią w wiechach parami, zawierają dwa nasiona z dużymi skrzydełkami.

Drewno jaworowe używane jest do wyrobu instrumentów muzycznych i fornirów.

 
menu

OSTROKRZEW (ilex aquifolium)

Krzew wiecznie zielony, o rozłożystych gałęziach, wyrasta do kilku metrów wysokości. W formie drzewiastej może osiągnąć 10 m.

Może zyć nawet 300 lat.

Liście ciemnozielone, lśniące, skórzaste, owalne o powycinanych, kolczastych brzegach, mają od 3 do 12 cm długości.

Owoce ostrokrzewu to czerwone kulki o średnicy około centymetra, pojawiają się jesienią i pozostają na gałęziach przez zimę. Zawierają substancję trującą ( ale nie dla ptaków).
Foto : Pixi
menu