menu

drzewa iglaste

 

ŚWIERK POSPOLITY (epicea abies)

Drzewo iglaste, wiecznie zielone, najwyższe w Europie, przeciętnie o wysokości 30 – 50 m ale może osiągać 70 m.

Korona świerka jest stożkowa, spiczasta i wydłużona, pień prosty, gałęzie boczne rosną horyzontalnie lub lekko zwieszają się, ich końce wznoszą się do góry, dolne gałęzie często dotykają ziemi. Kora jest lekko spękana, ma kolor miedzianobrązowy i łuszczy się małymi, okrągłymi płytkami.

Igły mają długość od 1 do 2,5 cm, są sztywne i kłujące, rosną naokoło gałązki lub w dwóch nieregularnych rzędach, skierowane w stronę jej końca. Szyszki, o długości od 10 do 15 cm, o ostrym końcu, mają gładkie łuski w kolorze bladobrązowym. Znajdują sie tylko w górnej części korony i jak u wszystkich abies, zwieszają się w dół. Rodzina świerków jest liczna.

Świerk serbski jest niższy (o wysokości do 30 m), ma krótkie, ciemnozielone igły i mniejsze szyszki o kolorze ciemnobrązowym.

Świerk kłujący ( z Colorado ) ma grube, kanciaste, ciemnozielone igły o długości 3 cm, bardzo gęste i szyszki z łuskami ząbkowanymi na końcach.

Świerk Brewera posiada boczne gałązki zwieszające się w dół, co daje mu dekoracyjny „płaczący” wygląd.

JODŁA POSPOLITA (abies alba)

Drzewo iglaste wiecznie zielone. Tworzy rozległe zespoły w Górach Europy. Jodła osiąga 50 m wysokości, pień ma masywny, nawet do 3 m średnicy. Korona jest stożkowa, u starszych drzew staje się zaokrąglona. Gałęzie rosną prawie horyzontalnie. Kora jest szara, gładka u młodych drzew, u starszych staje się spękana i ciemniejsza.

Igły jodły są płaskie, szerokie, niekłujące o długości 3 cm, w kolorze ciemnozielonym, błyszczące, z dwoma podłużnymi, białymi paskami od spodu (szparki oddechowe). Szyszki o długości 10 cm są cylindryczne, bladobrązowe, rosną pionowo na wyższych gałęziach. Dojrzałe nie spadają ale tracą łuski uwalniając nasiona.

Do tej samej rodziny należą też :

Jodła Kaukaska (Nordmann) : drzewo niższe, o długich szyszkach, do 15 cm i gęstych , ciemnozielonych igłach, rozmieszczonych naokoło gałązki. Jgły, po roztarciu, wydają przyjemny zapach.

Jodła z Vancouver : charakteryzuje się długimi igłami, do 5 cm, rozmieszczonymi płasko po obu stronach gałązki.

 

CEDR ATLANTYCKI (cedrus atlantica)

Drzewo wiecznie zielone, osiąga wysokość do 40 m. Korona jest stożkowa i rozłożysta a czubek zawsze lekko pochylony na bok. Gałęzie boczne wznoszą się do góry.

Igły krótkie od 1 do 3 cm długości, kanciaste i sztywne rosną w pęczkach po 30 – 40, na grubych gaęziach są rzadsze. Mają kolor ciemnozielony lub niebieskawozielony zależnie od odmiany cedru.

Szyszki, owalne, grube o długości około 6 cm są jasnobrązowe i sterczą jedynie na górnych gałęziach.

 

 

MODRZEW EUROPEJSKI (larix decidua)

Drzewo iglaste, wysmukłe, może osiągać 40 m wysokości. Modrzewie są jedynymi drzewami iglastymi, które zrzucają igły na zimę a jesienią przybierają ostry żółty kolor.

Pień ma gładką korę, która z wiekiem drzewa przybiera ciemniejszy kolor i staje się mocno popękana, galęzie boczne są bardzo liczne i gęsto rozmieszczone.

Igły, miękkie, zielone z dwoma jasnymi paskami od spodu, mają długość od 2 do 3 cm, rosną w pęczkach po 20 – 40 na małych gałązkach, na większych są rzadsze a nawet pojedyńcze.

Szyszki owalne o długości 3 – 5 cm, brązowe, utrzymują się na drzewie przez kilka lat.

 

 

JEDLICA ZIELONA (duglas, daglezja) (pseudotsuga menziessi)

Duże drzewo iglaste, podobne do jodły i świerka. Jego wysokość może przekraczać 100 m ale przeważnie osiąga 50 m. Posiada wydłużoną, smukłą koronę, gałęzie boczne rosną horyzontalnie a ich końce wznoszą się do góry. Pień jest prosty, pokryty szarą lub szarozielona korą, gładką z licznymi horyzontalnymi pęcherzykami żywicy. U starszych drzew kora staje się głęboko spękana i ciemniejszą, brazowoczarna.

Igły o długości około 3 cm, są płaskie i miękkie z ostrym końcem, ciemnozielone i błyszczące z wierzchu. Po roztarciu wdzielają zapach pomarańczy. Kwiaty żenskie, różowobiałe rosną na końcach gałązek. Szyszki zwieszają się w grupach, mają 8 cm długości i 3 cm średnicy, są jasnobrązowe. Oprócz szerokich łusek mają dłuższe wypustki z 3 ząbkami - to ułatwia rozpoznanie duglasa. Jedlica jest często sadzona na parcelach leśnych gdyż jej drewno ma takie samo wykorzystanie jak drewno sosnowe.

   

CYPRYS (cupressus sempervireus)

Drzewo stale zielone o wysokości od 30 do 45 m, z gęstą koroną o formie stożkowej bardzo wydłużonej. Liczne gałęzie boczne są krótkie, wzniesione i mocno rozgałęzione. Masywny pień pokrywa kora w kolorze brązowoszarym o niezbyt głębokich, pionowych spękaniach. Igły są łuskowate, płaskie o długości około 1 mm, w kolorze ciemnozielonym, ciasno osadzone. Szyszki, jasnobrązowe, lekko owalne o długości 4 cm mają od 8 do 14 łusek. Krążki z drewna cyprysowego używane są jako zabezpieczenie ubrań przed molami.

Cyprysy znajdujemy często wokół obiektów religijnych w krajach basenu śródziemnomorskiego. Rodzina cyprysów liczy wiele odmian rosnących w różnych częściach świata.

Cyprys Lawsona – drzewo bardzo dekoracyjne, podlegał wielokrotnym krzyżówkom i dał wiele odmian różniacych się wysokością, kolorem i kształtem igieł i szyszek.
   

SOSNA ZWYCZAJNA (pinus sylvestris)

Drzewo iglaste, wiecznie zielone, o wysokości do 40 m. Młode sosny mają formę stożkową, u starszych korona staje się nieregularna i zaokrąglona, niższe gałęzie zginają się w dół. Pień jest bardzo wysoki, u starszych drzew pozbawiony gałęzi do dużej wysokości, w kolorze brunatnoszarym z licznymi głębokimi spękaniami. Igły są, cienkie, zaostrzone, o długości od 3 do 8 cm, bliźniacze. Szyszki rosną pojedyńczo lub po trzy, mają długość od 3 do 5 cm. Są wydłużone i zielone gdy młode, a dojrzałe stają się brązowe, owalne z łuskami szeroko otwartymi.

Inne odmiany sosny to:

Sosna czarna (pinus nigra). Drzewo bardzo żywiczne, z wyglądu podobne do sosny zwyczajnej, odznacza się ciemniejszą barwą. Jego kora jest czarnoszara. Igły ciemnozielone, dość długie (10 – 15 cm), a szyszki o długości około 8 cm są ciemnobrązowe.

Sosna górska (kosodrzewina, kosówka) (pinus mugo). Rośnie na górskich zboczach, może osiągać 20 m wysokości jako pojedyńcze drzewo ale najczęściej posiada kilka pni i wiele gałęzi. Kora kosówki jest czerwonawa i odpada małymi, trójkątnymi łuskami. Igły, długości od 3 do 8 cm rosną po dwie, są sztywne, kłujące, ciemnozielone i lśniące. Szyszki są małe (około 5 cm) owalne, najpierw fioletowoczarne, gdy dojrzeją, stają si jasnobrązowe.

Sosna limba (pinus cembra). Limba rośnie w wysokich górach Europy, osiąga wysokość około 20 m. Korona o krótkich, gęsto rozmieszczonych gałęziach zaokrągla się z wiekiem drzewa, kora jest szarozielona, na pniu czerwonawa, spękana podłużnie. Igły w kolorze ciemnozielonym na wierzchu i szarozielone od spodu mają długość od 5 do 12 cm i rosną w pęczkach po 5 na małych gałązkach. Szyszki są owalne, grube o dużych łuskach, osiągają 8 cm długości., fioletowozielone, dojrzewając stają się ciemnobrązowe.

SOSNA WEJMUTKA (pinus strobus)

Drzewo iglaste, zielone przez cały rok, o stożkowej koronie, osiąga wysokość do 50 m. Z wiekiem staje się bardziej rozłożyste, gałęzie mają tendencję do zwieszania się. Kora jest czerwonobrązowa z głębokimi spękaniami.
pin Weymouth

 

Igły ciemnozielone, osiągają 15 cm dł i rosną po 5 w pęczku.

Szyszki są podłużne (20 cm długości) zwisające, pozostają długo na gałęziach, dojrzewają dopiero w drugim roku.

 

aiguilles      

TUJA (thuja)

Drzewo iglaste, wysmukłe, osiąga 20 m wysokości. Z grubego pnia wyrastają gęsto krótkie, wzniesione gałęzie boczne tworząc wąską i spiczastą koronę. Mniejsze gałązki układają się w plaskie wachlarze.

Kora jest pomaranczowobrązowa i łuszczy się w podłużne paski.

Igły łuskowate, płaskie, zachodzące na siebie, o długości od 2 do 4 cm, roztarte pachną bardzo aromatycznie.

Szyszki owalne, czerwonobrązowe, pokryte 8 – 10 łuskami mierzą około 1,5 cm.
   

CIS (taxus baccata)

Drzewo iglaste, osiągające wysokość 20 m z koroną bardzo gęstą i szeroką. Cisy o pojedyńczym pniu mają formę stożkową, te z kilkoma pniami są bardziej rozłożyste z wieloma nieregularnymi gałęziami bocznymi.

Kora jest spękana, szarobrązowa i łuszczy się płatami.

Igły o długości 4 cm, miękkie, szerokie i płaskie mają kolor ciemnozielony, od spodu są jaśniejsze z dwoma paskami, nie opadaja zimą.

Dojrzałe nasiona znajdują się w karminowych osnówkach o kulistej formie i średnicy około 1 cm. Nasiona cisowe są silnie trujące.

 Foto : Pixi

menu page précédente