ALBANIA

SHQIPERIA

(c.d.)

1 Szkodra, Lezhe, Kruja, Dures, Kavaje, Ardenica, Apollonia, Berat, Gjirokaster, Antigonea, Lin, Korce
2 Dhermi, Llogara, Vuno, Himare, Porto Palermo, Saranda, Mezopotam, Syri i Kalter, Butrint, Voskopoje, Shipcke
3 Lubove, Hadrianopolis, Elbasan, Orikum, Byllis, Finiq
   

LABOVE

Miejscowość znajduje się na płn-wsch od szosy Gjirokaster – Kakavija (14 km od skrzyżowania w Sofratike). Posiada cenny, bizantyjski kościół Shen Meria z X w. o bardzo specyficznej architekturze, uważany za typowy przykład budowli sakralnej z okresu od IX do XI w. na terenach Albanii.

Budowla ma plan równoramiennego krzyża z wieżyczką po środku, 3 absydy. Długi, arkadowy przedsionek dobudowano później. Bęben kopuły i szczyty ścian pokrywają bardzo skomplikowane, geometryczne, finezyjne dekoracje układane z czerwonych cegiełek i białych kamieni.

Wewnątrz, wysokie filary tworzą 3 trój-łukowe arkady podtrzymujące pięterka również z 3 arkadami, nadając lekkości budowli. Malowidła na ścianach w formie medalionów i girland kwiatowych na białym tle zastąpiły zwyczajowe, geometryczne pola ze scenami religijnymi. Bogato złocony ikonostas zawiera wiekowe ikony a na szczycie dwa ogoniaste, uskrzydlone potwory przypominające dinozaury.

Obiekt stanowił od dawna miejsce pielgrzymek, zabronionych w 1967 roku przez władze polityczne kraju. Aktualnie świątynia jest odnowiona i odzyskuje swoją pozycję.

 

HADRIANOPOLIS

W Dolinie rzeki Driny, między Gjirokaster a Kakavija, koło wsi Sofratike znajdują się fragmenty miasta Hadrianopolis z II – IV w. Trafić do nich nie łatwo, jedyny drogowskaz przy szosie zapowiada jedynie teatr, następnych brak. Należy w Sofratike skręcić na południe i jechać wzdłuż głównej szosy aż do przejazdu pod nią, dalej droga zaprowadzi na teren bliskiej odkrywki archeologicznej.

Starożytne miasto zajmowało teren 350 m na 400 m, odsłonięto fragment kilku ulic, paru rezydencji oraz łaźni publicznych. Z budowli jego antycznych mieszkańców najlepiej przetrwał teatr ; scenę pokrywają wielkie płyty kmienne, wysoki na 26 m mur zamykający ją jest częściowo powalony lecz rzędy kamiennych siedzeń dla publicznosci są świetnie zachowane. 

W okresie swego rozkwitu Hadrianopolis prowadził rozwiniętą wymianę towarową z Butrintem a także odległym Koryntem w Grecji.

Niedaleko, koło wsi Frashtan widać dziwaczną, samotną skałę z kapliczką na szczycie a po przeciwnej stronie na zboczu serie słynnych bunkrów ; małe jednoosobowe i nieco większe, łączy je głęboka, wąska transzeja o kamiennych ścianch.

 

ELBASAN

Duże miasto położone 35 km na południe od Tirany, przy drodze znad Adriatyku nad jezioro Ohrid.
W starożytności tędy przebiegała Via Egnatia, trakt łączący Rzym z Bizancjum. W III w. Rzymianie przekształcili małą osadę Scampi w warowne miasto zamykając ją w prostokącie wysokich murów. W V w. Bizantyjczycy ustanowili w nim siedzibę biskupstwa i z czasem wyposażyli w kilka bazylik. Wielokrotne najazdy Słowiań zamieniły Scampi w ruinę. Gdy Turcy otomańscy opanowali region, Sułtan Mehmed II odbudował mury miasta i zmienił jego nazwę na Elbasan. Wybudowano kilka meczetów, nastąpił rozwój handlu i rzemiosła.

W centrum Elbasanu przetrwał masywny prostokąt (348 m x 308 m) wysokich na 11 m murów wzmocnionych 26 wieżami, częściowo zburzonych w pocz. XIX w. przez Vezyra Reszid Pasza.

Otaczają one dawną dzielnicę mieszkalną o charakterze orientalnym, ze starymi domami, krętymi, brukowanymi uliczkami, pełną malowniczych zakątków. Z zach. na wsch. przecina ją jak dawniej antyczna ulica Rruga Egnatia.

Przylegająca do murów, widoczna z dala wieża zagarowa pochodzi z 1899 r.

Wśród zabudowy kryje się grecko-katolicki kościół św. Marii z 1483 r., trójnawowy o przysadzistej sylwetce, z długimi portykami po bokach.

Na północ od centrum miasta przetrwał meczet królewski (Xhamia e Mbretit) z 1492 r. a na południe meczet Nazireshe z XVI w. odnowiony niedawno za tureckie fundusze.

Na południe od starówki, przy skwerze pod platanami zabezpieczono ruiny bazyliki chrześcijańskiej z VI w. W wykopie widać mury i kilka kolumn. Jej posadzki wypełniały wspaniałe, kolorowe mozaiki.

Muzeum Etnograficzne zajmuje niewysoki, biały dom otoczony ogrodem; typową rezydencję zamożnych mieszkańców z XVIII w. Parter, dawniej służący za magazyn, teraz eksponuje przedmioty domowego i rolnego użytku: sprzęty, narzędzia, naczynia metalowe, ceramikę, tkaniny. Na piętrze mieszczą się pokoje reprezentacyjne z kominkami i pięknymi drewnianymi rozetami na plafonach. Meble i sprzęty codziennego użytku są z epoki, wszędzie leżą kolorowe dywany, poduchy i makaty. Mniejsze pokoje zajmują warsztaty tkackie w tym ten do jedwabiu, bardzo tu dawniej popularnej tkaniny. Część piętra stanowi przyjemny, zadaszony taras z widokiem na ogród.

Bradashesh – osada położona 7 km na zachód od Elbasanu  w czasach rzymskich była przystankiem dla podróżujących po Via Egnatia. Można tu było wypocząć, posilić się, wymienić zwięrzeta pociągowe a nawet skorzystać z wyrafinowanej łaźni. Jej ruiny przetrwały do dziś.
 

ORIKUM (ORIK)

Miejscowość położona u nasady półwyspu Karaburun, na południe od Vlore. Antyczną osadą portową założoną w VI w. p.n.e. w miejscu o strategicznym znaczeniu zawładnęli Macedończycy, potem Julisz Cesar od jej zdobycia rozpoczął podbój Bałkanów.
Ślady starodawnej przeszłości znajdują się na terenie aktualnej morskiej bazy wojskowej, zwiedzanie ich jest możliwe po rejestracji przy bramie wjazdowej.

Na leśnej polanie w skalistym zboczu wykute są platformy zajmowane niegdyś przez domy mieszkalne. Na górę, na akropol prowadzą strome, wykute w litej skale, szerokie schody. Z boku leżą kamienne, profilowane fragmenty greckiego ołtarza do składania ofiar dla Dionizosa.

Niżej, na polanie półkoliste, dekorowane kręgi z podłużnym, wąskim kanałem po środku i schodkami prowadzącymi w dół są pozostałością nymfejonu czyli rzymskiej fontanny miejskiej z I w. p.n.e. Całe miasto otoczone było wtedy murami, zachowała się pozostałość bramy od strony jeziora.

 

BYLLIS

Ciekawa, rzadko odwiedzana odkrywka archeologiczna położona jest w południowej części kraju, dostępna z szosy Fier – Gjirokaster drogą poprzez Ballsh i Hekal.
Na rozległym, płaskim wzgórzu, wznoszącym się ponad 500 m nad brzegami rzeki Vjosa w IV w. p.n.e. założono duże, obronne miasto gromadzące ludność z okolicznych osad. Byllis pozostawało długo we władaniu królów Illirii aż do skolonizowania przez Rzymian. W końcu IV w. najechali je i zburzyli Wizygoci. Pomimo odbudowy na mniejszym o 1/3 terenie, otoczonym nowymi, potężniejszymi murami nie oparło się najazdom Słowian i zostało ostatecznie zrujnowane i opuszczone w 6-ym stuleciu naszej ery.

Masywny obwód murów miasta o wysokości 9 m i grubości 3,5 m, jest  prawie całkowicie zachowany i liczy 2,250 km długości. Cztery główne ulice, szerokie na 8,3 m przecinały miasto z północy na południe i krzyżowały się z węższymi (6,6 m) ulicami.


Systemtyczne badania archeologiczne rozpoczęły się zaledwie pod koniec ubiegłego stulecia i plan miasta nie jest jeszcze całkowicie odsłonięty.

W trakcie zwiedzania podziwiać można ruiny najstarszej części miasta ; obszernej agory, dwóch długich portyków spotykających się pod kątem prostym, regularny zarys murów budynku rady, zagłębiony w ziemię magazyn broni, zachowane łuki sklepienia podziemnej cysterny na wodę a za nią wydłużony prostokąt murów łaźni rzymskich. Teatr z III w. p.n.e. na 7500 widzów nie jest jeszcze odkopany z wyjątkiem proscenium, kilku rzędów trybun i loży. Bliżej krańca wzgórza położone były gimnazjum i stadion dla biegaczy, ich zarysy są jeszcze dobrze rozpoznawalne.

budynek rady (prytanee)
portyk (stoa)
cysterna na wodę i termy
teatr
Doskonale zachowany bardzo głęboki, wkopany w ziemię na 3 m arsenał z solidnymi filarami i ścianami o specjalnej konstrukcji.

Od początku naszej ery budowano w Byllis wspaniałe, monumentalne bazyliki bogato dekorowane. Ich ruiny rozsiane są posród starszych budowli. W trakcie wykopalisk odkryto pozostałości 5-ciu kościołów wczesnochrześcijańskich, wszystkie posiadały piękne dekoracje z płaskorzeźbami z białego marmuru i posadzki zdobione mozaikami.

Między IV a VI w. wybudowano olbrzymią dzielnicę biskupią z wielką bazyliką, wieloma magazynami i warsztatami wokól obszernego dziedzińca. Ich mury doskonale widać z lotu ptaka.

W ostatnich czasach Byllis stał się miejscem pielgrzymek adoratorów grobu derwisza Bektaszi Baba Azez.

   

FINIQ

Niewielka osada położona 10 km od Sarandy niedaleko drogi do Gjirokaster to antyczna Foinike - dawna kolonia grecka, która stała się ważnym ośrodkiem w IV w. p.n.e. i wtedy otoczono ją cyklopowymi murami o długości 4,7 km z wielkich, doskonale dopasowanych głazów. W III w. rozwijające się miasto rozbudowało się poza mury, posiadało port w zatoce aktualnej Sarandy, powstał wtedy teatr na 12 tys. widzów a później wybudowano bazylikę chrześcijańską.  Zachowały się fragmenty cyklopowych murów, kilka kolumn, fragment ściany jednej z rezydencji patrycjuszy z resztkami malowideł w stylu pompejańskim. Poniżej na zboczu znajdują się ruiny sceny i trybun teatru.


= /***********************
 

 

    1 2 Porto
Palermo