menu

CZARNOGÓRA

MONTENEGRO

CRNA GORA

1 Durmitor, Zabljak, Dol.Tary, Herceg Novi, Boka Kotorska, Risan, Perast, Dobrota, Kotor, Sv.Stefan, Budwa, Mon.Piva, Mon.Ostrog
2 Stari Bar, Plav, Prokletije, Berane, Duklja, Ulcinj, Mon.Moracza
  Kraj kontrastów – nazwę nadali mu Wenecjanie widząc ciemne góry odcinające się od barwy jasnych plaż i bujnej roślinności nadmorskiej.        

 

OPISANE MIEJSCA

Miejscowości :

Berane
Budva
Dobrota
Herceg Novi
Kotor
Perast
Plav
Risan
Stari Bar
Sveti Stefan
Žabljak
Ulcinj

Monastyry :

Morača
Ostrog
Piva

Góry :

Durmitor
Dolina Tary
Prokletije

Wykopaliska antyczne :

Duklja (Dioclea)

 

Aktualne Montenegro czyli w dosłownym tłumaczeniu: góry czarne, wyłoniło się jako samodzielne państwo w 2006 r. po oddzieleniu się od Serbii.

Czarnogóra posiada zabytki z okresu bizantyjskiego, tureckiego i weneckiego, malownicze stare miasteczka nad brzegiem morza, długie plaże i wysokie, skaliste góry warte kilkudniowych wędrówek.

Czarnogóra ma 13,8 tys. km2 i liczy niecałe 662 tys. mieszkańców, stolicą jest Podgorica.

Od zachodu graniczy z Chorwacją (zaledwie 15 km), Bośnią i Hercegowiną, od północy z Serbią, od wschodu z Albanią i z Kosowem, od południa posiada 293 km wybrzeża adriatyckiego o bardzo poszarpanej linii. Góry, Alpy Dynarskie pokrywają prawie całą powierzchnię kraju, najwyższe pasma osiągające ponad 2500 m n.p.m. to Durmitor i Prokletje. Czarnogóra posiada 4 parki narodowe: Lovcen, Durmitor z doliną Tary, Biogradska Góra, Jezioro Szkoderskie.

Ludność stanowią głównie Czarnogórcy i Serbowie, wyznawane religie: prawosławie, islam, katolicyzm.

   

DURMITOR

Masyw górski w północno-zachodniej części kraju wypiętrzony przez fałdowania alpejskie i o powierzchni ukształtowanej przez lodowce. Stanowi park narodowy o obszarze 39 tys. ha, który obejmuje również najciekawszy odcinek głębokiego przełomu rzeki Tara.

Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk o wysokości 2523 m.npm. Park posiada 17 jezior górskich, jaskinie krasowe, głębokie doliny z kamiennymi rumowiskami, strome ściany skalne i poszarpane szczyty dostępne poprzez wiele szlakowanych tras ale tylko jedno schronisko.

Skaliste szczyty porasta częściowo kosówka, w niższych partiach występują drzewa liściaste, jodły i sosny, a jeszcze niżej rozciągają się rozległe pastwiska. Świat zwierząt reprezentują jelenie, wilki, rysie, wydry a podobno i niedźwiedzie oraz liczne gatunki ptaków. Pośród flory występuje wiele gatunków endemicznych - właściwych tylko dla Durmitoru.

Widok od południa

Widok od północy

Czarne Jezioro Znakowane szlaki

ŻABLJAK

Stolica górskiego regionu z potrzebną infrastrukturą wzdłuż paru uliczek i przylegających osiedli. Posiada kilka hoteli, różne sklepy, piekarnię, pocztę, restauracje, bary, wielką halę targową i wypożyczalnie sprzętu sportowego. Wysokie gmachy hotelowe z „epoki jugosłowiańskiej” sąsiadują ze starymi, prostymi domami. Nowsze, stylowe, wykończone góralską ciesiołką pensjonaty znajdują się na północ od miasta przy drodze do Crna Gora a następne budują się w osiedlu na południu w pobliżu wyciągu krzesełkowego na Savik Kuk.

Kilka campingów usytuowanych u podnóża gór, przy szlakach, ułatwia wycieczki piesze. Zimą, Żabljak staje się ośrodkiem narciarskim z dwoma wyciągami krzesełkowymi i kilkoma orczykami.

 

DOLINA TARY

Przełom rzeki Tary o pionowych ścianach, wcięty w wapienne podłoże ma 82 km długości a głębokość dochodzi do 1300 m znajduje się na pólnocy kraju. Jego brzegi łączy słynny most koło Djurdevica o długości 366 m i wysokości 172 m rozpostarty w 1940 r. na 5-ciu przęsłach między skalnymi brzegami. Dołem spokojnie płynie zielonkawa woda. Szosa prowadzi wzdłuż biegu Tary, jednak tylko miejscami widać lustro wody, przeszkadzają drzewa i zarośla. W miejscu gdzie dolina staje się szersza, znajduje się monastyr Dobrilovina, mała cerkiewka zachowała duże fragmenty fresków z XVI w. Na najciekawszym odcinku Tary organizowane są spływy kajakowe i rafting.

 

Woda szczęścia

Każdego roku w dniu 2 sierpnia (dzień proroka św. Eliasza) tłumy ludzi udają się pieszo lub korzystając z wyciągu krzesełkowego do źrodła Savina Voda położonego wysoko na zboczu góry Savin Kuk. Według wierzeń ta woda ma zapewnić zdrowie, szczęście i spokój wewnętrzny. Buteleczka napełniona źródlaną wodą, zabrana do domu ma zabezpieczyć przed wszelkim złem przez cały rok aż do następnego Ilinden.

 

 

Durmitor:

Bobotov Kuk (2523 m) 
Sljeme (2455 m)
Milosev Tok (2426 m)
Bandijerna (2409 m),
Prutas  (2393 m)
Minin Bogaz (2387 m)  
Savin Kuk  (2313 m)
Zupci (2309 m)  
Terzin Bogaz (2303 m) 
Medjed (2287 m)
Trojni Prevoj (2245 m)
Crwena Greda (2175 m) 
Skrcka jeziora (1686 m)
 
 

 

HERCEG NOVI

Miasto położone nad morzem, niedaleko zachodniej granicy kraju, powstało w koncu XIV w. jako najmłodsze pośród innych, stąd nazwa.

Starówka znajduje się blisko morza, na zboczu wzgórza, jej wąskie uliczki podchodzą do wyżej usytuowanej twierdzy.

Na głównym placu ocienionym palmami wznosi się kościół św. Michała z 1900 r. o dziwnej architekturze, z wieżyczkami jak minarety, przed nim bardzo turecka w formie fontanna. Przy mniejszym placu znajduje się kościół św.Hieronima a nieco dalej wieża zegarowa.

Poturecka twierdza Kanli-kula zbudowana na skale, góruje nad okolicą. Obecnie jest dostępna do zwiedzania i wykorzystywana na teatr miejski.

 

BOKA KOTORSKA

To głęboka zatoka morza Adriatyckiego składająca się z czterech zatok o trójkątnych formach, znajdująca się blisko granicy z Chorwacją. Jej brzegi stanowią strome, wysokie góry, miasteczka zajmują wąski pas wybrzeża u ich podnóża. Można ją objechać dookoła podziwiając malownicze miasteczka i unikalne krajobrazy.

 
 

RISAN

Miasteczko w zatoce Kotorskiej, jego historia sięga IV w.pne. W II w. była tu „villa romana” pozostały z niej tylko mozaiki posadzkowe i zarys murów chronione muzealnym pawilonem.

Obok kościoł św.Piotra i Pawła z XVII w. posiada bardzo ozdobną, renesansową rozetę. Mała uliczka, brukowana otoczakami i płaskimi kamykami w geometryczny, turecki wzorek prowadzi blisko pałacu Iveliczów z XVIII w. Niestety budynek jest już w ruinie, stracił balustrady balkonu, fasada zarasta bluszczem a po okrągłych wieżach-basztach z bramami pozostały tylko kamienne odrzwia.

 

PERAST

Jasne ściany pałaców i strzeliste wieże kościołów renesansowo-barokowych na brzegu morza na tle wysokiego, górskiego zbocza to malowniczy, unikalny widok jaki prezentuje Perast.

Położony w głębi Boki Kotorskiej, należący dawniej do Republiki Weneckiej od wieków żył z żeglugi morskiej; posiadał stocznie, szkołę dowódców okrętów, która wyszkoliła między innymi oficerów dla floty rosyjskiej cara Piotra Wielkiego. Najważniejsze obiekty w mieście to renesansowy kościół św.Mikołaja z XVII w. z wysoką dzwonnicą oraz barokowe rezydencje bogatych rodzin słynnych marynarzy; Smeća, Zmajević, Bujović.

Na wodzie przed miastem zdają sie „pływać” dwie wysepki ze świątyniami, mniejszą, bezdrzewną usypano sztucznie w XVI w. na sterczącej z morza skałce.

 

DOBROTA

Kilkukilometrowa osada na wschodnim brzegu zatoki, prawie łączy się z Kotorem. W centrum wznosi się barokowy kościół św.Eustachego z wysoką dzwonnicą.

Dobrota posiadała wiele pięknych XVII-XVIII- wiecznych pałaców i kościołów, które uległy ruinie w czasie trzęsienia ziemi w 1979 r., niektóre z nich odbudowano inne zamknięto.

Nowe budynki próbują naśladować styl architektury dawnych pałaców.

 
Brzeg morski jest tu płaski, woda przejrzysta ale plaże z drobnych kamyków są małe, uzupełniają je wybetonowane pomosty.
 

 

KOTOR

Miasto z ważnym niegdyś portem ukryte w zaciszu zatoki, chronione przez wysokie zbocze gór Lovćen zostało założone przez Greków. W średniowieczu należało do Bizancjum, potem do Wenecjan a następnie do monarchii austro-węgierskiej. Przez ostatnie 200 lat przechodziło zmienne losy zależnie od europejskich wojen i traktatów politycznych.

W Kotorze zaskakują średniowieczne, potężne fortyfikacje z trzema bramami wokół miasta i masywne mury wspinąjace się zygzakiem do cytadeli położonej 260 m wyżej na szczycie. Pozwoliły one obronić miasto przed najazdami tureckimi.

 

Pomimo trzęsień ziemi zachowało się wiele zabytkowych budowli z minionych okresów; od trójnawowej romańskiej katedry św.Tripuna z XII w. z dwoma wysokimi wieżami z XVII w. poprzez bizantyjskie i romańkie kościoły, renesansowe i barokowe pałace do budynków 19-wiecznych.

Swoisty mikroklimat spowodował że Kotor posiada bujną egzotyczną rośliność.

Dzięki oryginalności swoich zabytków, Kotor znajduje się na światowej liście Unesco.

 

SVETY STEFAN

Położony jest 20 km na południe od Budvy na cyplu poprzedzonym nadbrzeżnym parkiem Milocer z licznymi, drogimi hotelami w sosnowym lasku. Dawniej była to wyspa z wioską rybacką otoczona średniowiecznym murem obronnym. Po II wojnie światowej stare, opuszczone domy wyremontowano i zamieniono na luksusowe hotele. Wyspa jest w części dostępna do zwiedzania.

Sv. Stefan to najbardziej znana „pocztówka-wizytówka” Czarnogóry.

 

BUDVA

Duże, portowe miasto i modny kurort pośrodku riwiery. Jedno z najstarszych miast nad Adriatykiem, założone w IV w. p.n.e. Jego przeszłość podobna jest do historii Kotoru.

Najciekawsza i warta zwiedzania dzielnica to uroczy Stari Grad na cyplu na południe od portu. Otoczony jest XV-wiecznymi murami obronnymi łączącymi się z cytadelą bardziej wysuniętą w morze. Stari Grad ma dwie bramy wejściowe, Morską i Lądową. Wąskie, ocienione uliczki zabudowane starymi kamienicami z kawiarenkami i różnymi sklepami z modną odzieżą i pamiątkami, doprowadzają do katedry św.Jana, początkowo romańskiej, bardzo przebudowanej z nowoczesną mozaiką w prezbiterium i dzwonnicą z XIX w. Na placyku obok wznosi się masywna cerkiew św.Trójcy z białych i różowych ciosów z potężną kopułą.

 

Dalej do murów przylegają: mała, romańska cerkiew św.Sawy i najstarszy, z IX w. kościół św.Marii in Punta. W tym zabytkowym zakątku w otoczeniu palm, egzotycznych drzew i krzewów odbywają się letnie festiwale muzyczne i teatralne.

Cytadela, surowy, długi budynek poprzedzony wysokimi schodami kryje muzeum, bibliotekę i restaurację. Z obszernego tarasu powyżej jest ładny widok na Budvę, morze i wysepki.
 

MONASTYR PIVA

Wybudowano go w XVI w. nad rzeką Pivą w miejscu zatopionym teraz w wyniku konstrukcji zapory. Ze względu na jego wartość kulturową został przeniesiony na nowe, wyższe miejsce położone parę kilometrów na południe od Plużine. Zdjęto cenne freski, mury rozebrano kamień po kamieniu i zrekonstruowano w obecnym miejscu. Freski pochodzą z XVII w. pokrywają wszystkie ściany i sklepienia. Nad ikonostasem zwraca uwagę monumentalny, złocony krzyż i ozdobna, delikatna korona żyrandola dekorowana strusimi jajami.

 

MONASTYR OSTROG

Monastyr znajduje się w szerokiej dolinie rzeki Zeta, między Nikisiczem a Danilovgradem. Jest to słynne miejsce pielgrzymek wyznawców prawosławia do relikwii Wasila Ostrogskiego. Wybudowano go w XVII w. wykorzystując grotę w wysokiej na 900 m, pionowej, skalnej ścianie góry. Tynkowany na biało, widoczny jest z daleka a z niego roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Dotrzeć do niego można bardzo krętą, wąską szosą trawersującą zbocze.
Monastyr posiada kilka pięter, na dole w małej grocie spoczywają relikwie św.Vasilija Ostrogskiego w otoczeniu ikon, obok jest przejście do głównej cerkwii, a schody prowadzą na kolejne piętra. Najciekawsza jest malutka cerkiewka na górze, przytulona do skały, która tworzy jej trzy ściany i sklepienie. Wnętrze ma całkowicie pokryte malowidłami o tematyce biblijnej i roślinnej w świetnie zachowanych kolorach. Poniżej monastyru wybudowano nowe zabudowania służące przyjęciu licznych pelgrzymów oraz dwie mniejsze cerkwie przy drodze dojazdowej.